Velika recesija, ki se je po zlomu finančnih trgov leta 2007 razširila po vsem svetu, je nazorno razkrila, kako nestabilen je ekonomski sistem, v katerem živimo, in kako neznanstvena je edina institucionalizirana in priznana “veda”, ki naj bi ga razlagala. Kapitalizem in prevladujoča neoklasična ekonomija sta bila sicer prepredena z nepomirljivimi protislovji in absurdnimi predpostavkami že od trenutka svojega rojstva. Šokantni dogodki, kot je trenutno odvijajoča se velika kriza, onemogočajo zanikanje tega dejstva tudi njunim najbolj zagrizenim apologetom.

Ben Fine in Dimitris Milonakis sta v eni od svojih knjig zapisala, da če bi veterinarji preučevali živali na način, kot neoklasični ekonomisti preučujejo kapitalizem, bi za namen raziskovanja anatomije konja najprej skicirali fiktivno anatomijo mitološkega bitja, samoroga, in nato primerjali, kako se anatomija resnične živali razlikuje od njihovega imaginarnega konstrukta. Ker se danes celo neoklasiki sami spovedujejo, da ne razumejo, kaj se je zgodilo pred 5 leti in s tem implicitno priznavajo, da ne poznajo osnovnih principov delovanja kapitalističnega gospodarstva, je skrajni čas, da se posvetimo znanstveni teoriji, katere razlagalna moč in empirična veljavnost nista kompromitirani in ki, metaforično rečeno, razlaga anatomijo konja tako, da preuči to žival samo. Toliko bolj, ker so danes medijski prostor in izobraževalne inštitucije popolnoma preparirani z dogmami, ki jih širijo neoklasični ideologi. Ti agresivno napadajo vsako alternativno idejo, kako se spoprijeti s težavno situacijo in kako oblikovati družbo, da bo bolj prijazna za življenje v njej. Posamezniku brez neodvisnega teoretičnega predznanja je tako že v naprej onemogočeno, da bi samostojno mislil in oblikoval lastna mnenja.

Študentsko društvo Iskra se je zato odločilo, da v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije pripravi serijo predavanj, ki bodo kapitalizem in njegove sestavne dele ter raznolike družbeno-zgodovinske posledice zgrabila pri njihovem izvoru. Iskrina predavanja bodo pripravljena z izrecnim poudarkom na razumljivosti, didaktičnosti, pomembnosti in politični relevantnosti predavanega. Ker so načrtovana tako, da ne predpostavljajo predznanja o obravnavanih temah, bodo razumljiva vsakomur. Predavanja so konceptualno razdeljena v tri sklope. V prvem se bomo vprašali, kaj je kapitalizem, kako deluje oz. zakaj ne deluje in zakaj še je poleg tega problematičen. V drugem sklopu se bomo sprehodili skozi zgodovino protikapitalističnega boja in analizirali nam najbližji zgodovinski primer nekapitalističnega sistema. V tretjem sklopu bomo poskušali s pomočjo usvojene teorije razumeti, v kakšni situaciji se nahajamo danes in katere so alternative politiki, s katero se EU in Slovenija soočata z grozečo krizo. Seminar je zamišljen kot zaključena celota, zato priporočamo udeležbo na vseh predavanjih. Ta so seveda brezplačna.

Vabljeni!


Prikaži večji zemljevid

Comments are closed.