ODZIV NA PREDLOG ZAKONA ZA UREJANJE POLOŽAJA ŠTUDENTOV (ZUPŠ-2), ki ga je predlagala Študentska organizacija Slovenije (ŠOS)


Na Študentsko organizacijo Slovenije smo naslovili javno pismo v imenu nezadovoljnega študentstva. Opozarjamo tudi na težave v predlogu Zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ-2), hkrati pa predlagali tudi potencialne rešitve oziroma po našem mnenju boljše ukrepe. ZUPŠ-2 je namreč problematičen na več področjih.

Na področju prehrane zakon predlaga le lepotne popravke za trenutni sistem študentske prehrane, ki ne nam omogoča dostopnih, zdravih in raznolikih obrokov. Zakaj?

  • Zasebni ponudniki zaradi želje po zaslužku pretirano višajo cene obrokov, kar ŠOS rešuje le z višanjem vrednosti bonov in višjega doplačila.
  • Zasebni ponudniki tako ali drugače na račun nas študentov povečujejo dobičke, medtem ko je nam je prehrana vse težje dostopna, tak sistem pa zahteva vedno višja sredstva s strani države (višja vrednost bona) in študentstva (višja doplačila).

Sistem bonov je zato nevzdržen in se ga ne da reformirati, saj strožji kriteriji razpisov za ponudnike študentske prehrane vodijo v ožji nabor ponudnikov in posledično manj dostopno prehrano, po drugi strani pa manj strogi kriteriji razpisov za ponudnike študentske prehrane pomenijo nekakovostno in nezdravo prehrano.

Alternativa temu je sistem javnih menz, ki bodo cenejše, bolj dostopne in bodo ponujale bolj zdravo prehrano, saj bodo v središče postavile dobrobit študentstva, ne pa dobička zasebnih ponudnikov študentske prehrane.

Na področju študentskega dela predlog zakona uvaja dvig minimalne urne postavke s 7,21 evra na 7,58 evrov bruto, kar pozdravljamo, a niti približno ne predstavlja resnične rešitve problema.

Na račun naših slabših delovnih pogojev služijo delodajalci, ŠOS in študentski servisi pa se ne zavzemajo, da bi študenti imeli urejene plače, boljše delovne pogoje in ustrezne pavze pri delu ter nadzor nad izplačili v sistem.

Kljub temu vas pozivamo, da v zakon vključite delavske pravice študentov, vsaj:

  • plačilo malice
  • plačilo potnih stroškov
  • bolniško odsotnost v primeru bolezni
  • boljši nadzor nad prepogostimi kršitvami.

Na področju zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja bi bila boljša rešitev večja vključenost študentske javnosti, predvsem študentk, ki se ukvarjajo s področjem zdravstvenega sistema (zdravnic, medicinskih sester, mikrobiologinj, farmacevtk itd.).

Predlog s področja stanovanjske problematike, ki bi omogočal bivanje tujih študentk v študentskih domovih, je pozitiven, vendar ŠOS pozivamo da naslovi tudi širše stanovanjske krize: najnovejši študentski dom je bil zgrajen pred dvajsetimi leti, najemnine stanovanj naraščajo, stanovanja in domovi sami pa so mnogi neprimerni za bivanje.

Na področju štipendij se strinjamo z dvigom štipendij za mladoletne otroke študentk, vendar bi splošne študentske poprečje v luči sproščene višanja življenjskih stroškov potrebovale višje štipendije.

Pravica do dodatnega leta za oba starša, ki študirata, je pozitiven ukrep, vendar je treba resneje ukrepati tudi na področju materialnega blagostanja vsega študentstva.

Strinjamo se tudi z omogočanjem zaključka študija v 13 mesecih od zaključka zadnjega leta študija z ohranjanjem štipendije. Ukrep izplačila štipendije v enem znesku v primeru hitrejše opravitve študijskih obveznosti pa ni primeren, saj enkratno izplačilo ni finančno vzdržno.

Pozdravljamo pa predloge:

  • podaljšanje zdravstvenega zavarovanja
  • izgradnjo študentskega zdravstvenega doma v Mariboru in Kopru
  • ureditev brezplačnega javnega prevoza
  • ureditev družinskih pokojnin
  • ureditev položaja tujih študentk.

Upamo, da bo ŠOS upošteval naše predloge in se zares trudil izboljšati življenjske pogoje vseh študentk in študentov!

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Deli članek
,